Bituumenrullmaterjalide üldine kirjeldus
Katuse materjali tugevuse määrab tugikangas.
Katusekatte nii keevitusmeetodil paigaldamisel kui ka mehaanilisel kinnitamisel spetsiaalsete tüüblite või kruvidega peaks eelistama tugeva ja mädanemiskindla, mittekootud polüesterkiudkangaga armeeritud materjale.
Mida suurem on tugikanga kaal (norm 140–200 g/m2), seda tugevam on katusekate.
Suurendatud koormusega katusel peaks kasutama tugevamat, kuni 250 g/m2 mittekootud polüesterkiudkangaga armeeritud materjale.
Klaaskiudkangaga armeeritud katusematerjalid on tunduvalt nőrgemad ning neid kasutatakse teatud tüüpi lamekatuste remondiks.
Materjali alumine kaitsekiht on tavaliselt õhuke PE-kile või liivapuiste, mis kaitseb rullmaterjali kokku- kleepumisest ning võimaldab paigaldamisel katusematerjali kiiremat lahtirullimist. Tavaliselt kasutavad tootjad logoga tähistatud kaitsekilet, mis gaasipõletiga paigaldamisel ära sulab ning sellega on tagatud kuumutatud bituumeni hea nakkuvus aluskihiga.
Kaasaegsed bituumenkatusekatted on kőrgekvaliteetsed, kindlate tehniliste näitajatega, ühtlase struktuuriga ning tootja poolse garantiiga materjalid.
SBS-bituumen katusekatte dokumenteeritud eluiga on 25 aastat.
Bituumenmaterjalid koosnevad järgmistest pőhikomponentidest:
– pealmine UV-kaitsekiht
– modifitseeritud bituumen
– tugikangas
– modifitseeritud bituumen
– alumine kaitsekiht
UV-kaitse moodustab kiltkivipuiste kiht. Puiste värvi on vőimalik tellida mitmes värvitoonis.
Kahekihilistes katusekattesüsteemides alusmaterjalil ja hüdroisolatsioonimaterjalidel on pealmiseks kihiks PE-kile vői liivapuiste.
Modifitseeritud bituumen on katusematerjali tähtsaim veekindla kihi moodustav komponent. Sellega immutatud ja mőlemalt poolt ühtlase kihiga kaetud tugikangas moodustavad homogeense katusekatte.
Bituumenis kasutatavad modifikaatorid tagavad katusematerjalide tehniliste näitajate püsiva kvaliteedi ning tőstavad nende vastupidavust keskkonna mőjudele.