Katuse ülesanne on hoida maja kuivana. See peab maja kaitsma vihmavalingute eest ning vastu pidama teistelegi rasketele ilmastikuoludele, nagu tugev tuul ja suured temperatuurikõikumised.
Katuse aluskatteid toodetakse 2 põhitüüpi – hingavad ja mittehingavad aluskatted.
Mittehingav aluskate juhib vee ainult katuselt ära ning seda kasutatakse külmade ventileeritud pööningutega katuste puhul või soojustatud katustel, kui soojustuse ja aluskatte vahele on jäetud õhuvahe.
Hingav ehk difuussne aluskate koosneb mitmest kihist, mille üks olulisem osa on spetsiaalse riidega kaetud auru läbilaskev membraan. Katva kanga ülesanne on kaitsta hingavat membraani vigastuste eest ja seista vastu ilmastikule. Sellist aluskatet on võimalik paigaldada otse sarikatele, seejärel paigaldatakse distantsliist, roov ja katusekate. Sarikavahe saab täita soojustusmaterjaliga, surudes selle tihedalt vastu pingule tõmmatud aluskatet.Hingavate aluskatete paigaldamisel tuleb tähelepanu pöörata paanide omavahelisele kokkukleepimisele (parima liimumise tagavad 2 teibiga aluskatted, kus teip surutakse vastu teist teipi), mis tagavad aluskatte töötamise tuuletõkkena ja aitab katuse maksumuses kokku hoida. Kasutades hingavaid aluskatteid, ei ole vajadust tuuletõkkeplaadi ega tuulutusprussi järgi, mis praegu levinuima katusekonstruktsiooni kiletaolise ja mittehingava aluskattematerjali puhul peavad olema.
Aluskatte kilede kasutamisel tuleb jälgida ka toote kaalu – mitu grammi kaalub kile m2. Tavaliselt kaaluvad katuse aluskatted 70-90g/m2 mida väiksem kaal, seda odavama ja õhema tootega on tegu. Aurutõketeks kasutatakse armeeritud kilesid kaaluga alates 200g/m2 . Aluskatte üks olulisi näitajaid on selle rebenemiskindlus ja UV-stabiliseeritus, mistõttu see kannatab pikka aega päikesekiirgust.