OSB on kaasaegne viimistlus- ja konstruktsioonmaterjal, mis on USA-s, Kanadas ja viimasel ajal ka Saksamaal laialdaselt levinud, seda eriti teras- ja puitsõrestikega majade ehitusel.
OSB eelkäijaks oli ameerika päritolu plaat Waterboard, mida on ehituses kasutatud juba 30 aastat ja mida on üksikasjalikult kirjeldatud ja kasutatud kõigis Ameerika ja Kanada ehituseeskirjades ja -standardites.
Ehituse normeerivates trükistes võrdsustatakse OSB plaat vineeriga. OSB sisaldab üle 90% puitu. Seda toodetakse spetsiaalselt töödeldud väikese diameetriga puutüvedest. Tüved kooritakse ja lõigatakse seejärel lamedateks laastudeks. Laasturibad paiknevad OSB väliskihtides plaadi pikkuse suhtes paralleelset, sisemistes kihtides aga risti.
OSB plaadile on iseloomulik ühtlane struktuur ja mõlema pinna samasugune kvaliteet. OSB plaati toodetakse kaasaegse tehnoloogia järgi, tema näitajad on võrreldavad vineeriga, kuid seejuures on ta ilmselgelt odavam. Kuna plaati on kerge töödelda, kuluvad tööriistad vähem ja tänu suurele kulumiskindlusele ei teki probleeme kruvide ja ehitusklambrite kinnitamisel.
OSB on töötlemisel stabiilse vormiga ja hea töödeldavusega. OSB plaat on tänu oma omadustele ja kasutusvõimalustele ideaalne alternatiiv vineerile ja puidule näiteks ehituses, mööblitööstuses jm. Seejuures on materjal ökoloogiline.
OSB plaat — see on murranguline samm puiduehituse arengus. Sõrestiktehnoloogia järgi ja OSB plaatidest ehitatud majad on:
- ökoloogilised
- energiasäästlikud
- ehitamine ja kasutamine on odav
- väga pikaealised
- püstitatavad mõne nädalaga